Wagi zbiornikowe

wagi zbiornikowe

Wagi zbiornikowe

Zachowanie odpowiedniej jakości produkcji przemysłowej wymaga precyzyjnej kontroli ilości materiału w zbiornikach. Zastosowanie technologii ważenia do którego używane są wagi zbiornikowe ma wiele zalet w porównaniu do innych technologii pomiarowych. Uwalnia od konieczności brania pod uwagę rodzaju materiału oraz jego właściwości – nie ma znaczenia czy jest to  płyn, proszek czy gaz, nie ma również znaczenia czy materiał powoduje korozję, pieni się, ma małą stałą dielektryczną albo pyli się. Jest to najdokładniejsza metoda pomiaru ilości materiału w zbiorniku.

Wagi zbiornikowe wykonywane są pod indywidualne zamówienia dla istniejących lub nowo projektowanych zbiorników, gdzie istotną informacją np. dla procesu technologicznego jest informacja o ilości materiału znajdującego się w danym zbiorniku. W tym celu w podporach instalowane są czujniki tensometryczne w zabudowach z elementami przeniesienia obciążenia, odbojami, odciągami z wykorzystaniem terminali wagowych i sterowników.
Czujniki tensometryczne to podstawowe elementy każdej wagi przemysłowej, od nich zależy dokładność uzyskiwanych wyników pomiarów. W wagach zbiornikowych wykorzystuje się najczęściej czujniki pracujące na ścinanie lub ściskanie. Szeroka gama dostępnych czujników umożliwia ich dobór do każdego z zastosowań. Zależnie od rodzaju zbiornika (magazynowe, procesowe z mieszadłem, reaktory itp.) dobiera się również odpowiednie zestawy montażowe czujników. Wagi zbiornikowe wyposażane są w różnego rodzaju, począwszy od najprostszych, wyświetlających jedynie ciężar, aż do zaawansowanych kolorowych paneli graficznych, reagujących na dotyk. Pozwalają na sterowanie urządzeniami wykonawczymi dla zbiorników typu: zawory, podajniki, zasuwy itp. Stosowane mierniki wagowe pozwalają ponadto na komunikację z nadrzędnymi systemami sterowania procesem produkcyjnym. Zastosowane moduły wagowe pozwalają również na dołączenie wag zbiornikowych do systemów wizualizacji, a co za tym idzie, na kontrolę stanu zbiornika za pomocą komputera, archiwizację danych o zmianach ciężaru itp.

Wagi zbiornikowe, w zależności od zastosowanego sterownika realizują następujące funkcje:
– ciągły pomiar masy zbiorników,
– przyjmowanie i wydawanie materiału z jednoczesnym bilansowaniem,
– automatyczne odważanie i dozowanie zadanych porcji materiału.
Istnieje możliwość wyposażenia podpór zbiornika w ekstensometry, które dokonują pomiaru bez zmian konstrukcji.
Opcjonalnie zestaw wagowy może być wyposażony w wyświetlacz LED o wysokości znaków 50 mm lub 100 mm.
Produkujemy wagi zbiornikowe o szerokim zakresie obciążenia maksymalnego, nawet do 200 t. Oferujemy nowe wagi zbiornikowe jak i modernizację zbiorników istniejących.

Czujniki tensometryczne zabudowywane są w podporach zbiorników. Istotną rzeczą jest odpowiedni dobór oraz zachowanie precyzji przy ich montażu, aby uniknąć niepotrzebnego pomiaru dodatkowych sił (np. wprowadzonych przez nieelastyczne połączenia zbiornika z pozostałymi elementami procesu). Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy, zdobytym podczas wielu realizacji, otrzymujesz pewność, że dobór czujników i ich parametrów będzie przeprowadzony zgodnie ze sztuką inżynierską.

W naszych projektach uwzględniamy zawsze ryzyko potencjalnego przeciążenia wagi, agresywne lub zagrożone wybuchem środowisko pracy oraz fakt istnienia sił bocznych, np. wiatru. Dostarczane przez nas wagi mogą mierzyć ciężary od 0,1 do 400 000 kg i zostać przez nas zalegalizowane.

Systemy sterowania

sterownik

SGM700

Najbardziej przystępny cenowo sterownik, służący do pomiaru na wagach statycznych, nieautomatycznych. Mimo, iż jest przewidziany do instalacji wewnątrz szafy sterowniczej, posiada niewielką klawiaturę oraz wyświetlacz. Duża szybkość działania (próbkowanie 1600 razy na sekundę) oraz 4 wyjścia binarne mogą włączyć lub wyłączyć dodatkowe urządzenia po przekroczeniu wyznaczonego poziomu ciężaru w zbiorniku. Do komunikacji z systemami nadrzędnymi może posiadać wyjście analogowe lub porty Ethernet, Rs232/422, Profibus, Canbus. Istnieje możliwość połączenia wielu jednostek w sieć Local bus, dzięki czemu łącząc się z jedną jednostką możemy ustawiać i kalibrować inne wewnątrz tej samej sieci.


sterownik

SGM800

Pod względem funkcjonalności nie ustępuje modelowi SGM700, a może nawet więcej: posiada możliwość legalizacji oraz implementacji dodatkowych funkcji programowych do stworzenia wagi automatycznej. Dzięki temu może sterować np. napełnianiem lub rozładowaniem zbiornika. Poza tym tak jak w przypadku SGM700 komunikuje się za pomocą rozmaitych protokołów, również po wewnętrznej sieci Local bus, a kalibracja jest wyjątkowo łatwa.


sterownik

1020 w obudowie ze stali nierdzewnej

Model 1020 pod względem funkcjonalności jest najlepszym wyborem dla wag zbiornikowych. Posiadając te same parametry i możliwości co SGM 800 został wyposażony w klawiaturę oraz obudowę ze stali nierdzewnej o stopniu szczelności IP65, dzięki czemu może być montowany również w środowisku agresywnym chemicznie. Standardowo wyposażony jest w port komunikacyjny Ethernet, a opcjonalnie również RS232/422, Profibus, wyjście analogowe, Canbus. Może być zalegalizowany oraz posiadać dodatkowe funkcje programowe do wag automatycznych.

Czujniki tensometryczne oraz akcesoria

czujniki tensometryczne

Każda aplikacja jest analizowana przez naszych inżynierów indywidualnie. Korzystając z naszych usług masz pewność, że to co otrzymasz spełni wymagania jakościowe pod względem trwałości oraz otrzymywanych wyników pomiarowych w długoterminowym okresie użytkowania. Nasza oferta czujników jest bardzo szeroka, dlatego zapraszamy do kontaktu z nami w celu konsultacji.


Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

przejdź do kontaktu