Dozowanie wolumetryczne i grawimetryczne

Dozowanie wolumetryczne i grawimetryczne

Dozowniki wolumetryczne kontrolują przepływ, odmierzając stałą ilość objętościową w czasie za pomocą zmiany prędkości  elementu dozującego. W przypadku dozowników śrubowych jest to prędkość obrotowa śruby z trzpieniem prowadzącym lub spirali, natomiast w przypadku dozownika taśmowego – prędkość przesuwu taśmy.

Dozowanie grawimetryczne (typu loss-in-weight) jest realizowane przez urządzenia, które otrzymują materiał z góry z zasobnika lub za pośrednictwem innego urządzenia transportującego oraz dokładnie dozują materiał do procesu z określoną wydajnością. Elementem dozującym jest w tym przypadku śruba z trzpieniem prowadzącym lub spirala, rynna wibracyjna lub taśma. Nazwa loss-in-weight oznacza ubytek masy i ściśle określa zasadę pracy – pomiar dotyczy ubywającego materiału z dozownika wraz z jego podawaniem. Dzięki szybkim systemom sterowania oraz dokładnym czujnikom tensometrycznym urządzenie dostarcza dokładną ilość materiału, zarówno jako porcję (kilogramy) jak i w trybie ciągłym (kilogramy w jednostce czasu).

 

Właściwości materiałów sypkich

Charakterystyka i zachowanie materiałów sypkich różni się wraz z ich właściwościami fizykochemicznymi oraz miarą sypkości. Kluczowymi parametrami są gęstość nasypowa, wielkość i rodzaj ziarna, podatność na zbijanie, zawieszanie, przyleganie oraz higroskopijność. Nie istnieje uniwersalny sposób na dozowanie każdego materiału. Dzięki zastosowaniu różnych rozwiązań i opcji możemy jednak dokładnie dozować nawet materiały teoretycznie trudne w podawaniu.

 

Rodzaje dozowników

Najłatwiejsze w dozowaniu są materiały charakteryzujące się dużą sypkością. Dobór odpowiedniego elementu dozującego dozownika śrubowego wolumetrycznego lub grawimetrycznego i parametrów napędu zapewniają wydajny sposób na ich podawanie. Przy materiałach ulegających łatwej aeracji i posiadających właściwości zbliżone do cieczy muszą być zastosowane śruby o specjalnej konstrukcji. Materiały z tendencją do zbijania się i oklejania wewnątrz zbiornika wymagają oddzielnego agitatora (mieszadła), które zapewnia wypełnienie śruby na wysokim poziomie. Taki agitator może być zabudowany w płaszczyźnie poziomej lub dodatkowo również w pionie. Materiały kruche i ulegające łatwemu zniszczeniu muszą być traktowane delikatnie. Dla nich najpewniejszym wyborem wydaje się dozownik wibracyjny. Do pracy w trudnych warunkach (np. przemysł cementowy, chemiczny, wapienny) świetnie sprawdzi się dozownik taśmowy DTC.

 

Dozowanie ciągłe i porcjowe

W zależności od tego, czy Twój proces wymaga stałego przepływu czy też podawania ustalonej porcji materiału – mamy rozwiązanie dla Ciebie. Oferujemy dozowniki śrubowe, taśmowe oraz wibracyjne, mogące pracować w trybie ciągłym lub porcjowym.

 

Systemy sterowania

Wszystkie swoje dozowniki loss-in-weight wyposażamy w sterowniki programowalne Flex. Jeżeli posiadasz już dozownik i chciałbyś go zmodernizować, możemy go zaimplementować w Twoim układzie. Flex to nowoczesny system sterowania wyposażony w kolorowy ekran dotykowy oraz bogate opcje komunikacyjne. Ogromną zaletą jest możliwość modyfikacji programu i wizualizacji, dzięki czemu otrzymujesz produkt ,,szyty na miarę”.

 

Obejrzyj wideo

pl_PLPolski
en_USEnglish pl_PLPolski