Dozowniki śrubowe

Niezależnie od tego czy interesuje Cię podawanie ustalonej porcji materiału, czy też Twój proces wymaga stałego przepływu, mamy rozwiązanie dla Ciebie. Dozowniki różnicowe, pracujące w trybie ubytku masy (loss-in-weight), stanowią interesujące rozwiązanie w zakresie przepływu 1 ÷ 30 000 kg/h. Są to najbardziej ekonomiczne rozwiązania, spośród dozowników grawimetrycznych, a ich konstrukcja zapewnia łatwe utrzymanie czystości i długotrwałą pracę.

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie parametrów materiału, takich jak: uziarnienie, gęstość nasypowa, wilgotność, kąt nasypowy oraz wymagana porcja w żądanym interwale czasowym lub wymagany przepływ masowy. Dzięki otrzymanym informacjom od Ciebie w zależności od rodzaju materiału dobieramy typ dozownika.

System ważenia składa się ze sztywnej platformy bazującej w przypadku mniejszych egzemplarzy na jednym czujniku tensometrycznym typy single point lub na 3 czujnikach belkowych, których wskazania są sumowane. W przypadku większych modeli waga zabudowana jest na specjalnej ramie i składa się z 2 czujników typu single point. Taka konstrukcja eliminuje ryzyko kiwania się i dużych momentów skręcających. Wszystkie czujniki wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają stopień szczelności IP68/IP69K. Każda waga zabezpieczona jest przed przeciążeniem i posiada zabezpieczenia transportowe.

Oferta

dozownik slimakowy dsl35

DSL video

Dozowanie soli @6kg/h:

dozownik dsl

Łatwy dostęp do wnętrza dozownika DW:

dozownik dsl

DSL

Dozownik ślimakowy DSL potrafi dozować materiały sypkie o różnych parametrach, nawet trudnopłynące, mające tendencje do zbijania i zawieszania się. Składa się z dozownika ślimakowego DW, mieszadła poziomego, precyzyjnej wagi tensometrycznej oraz zbiornika buforowego. Dozownik ślimakowy generuje przepływ materiału dzięki obracającej się śrubie, wspomaganej przez poziomy agitator, który zapewnia pełne wypełnienie elementu dozującego oraz chroni przed zawieszaniem się materiału. Typowe zbiorniki o pionowych ściankach umożliwiają pewny przepływ rozmaitych materiałów, nawet takich, które w innych przypadkach mogą zawieszać się i zbijać. Dzięki zastosowaniu różnych elementów dozujących dozownik doskonale sprawdzi się w aplikacjach, gdzie podawane muszą być materiały skrajne różniące się – od pyłów o uziarnieniu pojedynczych mikrometrów, aż do dużych granulatów i pelletów, dla wydajności od 1 l/h do 30 000 l/h. Dozowniki mogą być wyposażone w elementy dozujące w postaci ślimaka (śruby dozującej z trzpieniem) oraz spirali (śruby dozującej bez trzpienia). Dla klientów z przemysłu spożywczego i farmaceutycznego spawy są dodatkowo szlifowane a całą powierzchnia polerowana. Dozownik został zaprojektowany tak, by dostęp do wnętrza nie był problematyczny, dzięki czemu utrzymanie czystości jest wyjątkowo łatwe.

 

 • dozownik wolumetryczny DW, wyposażony w precyzyjną wagę oraz zbiornik,
 • 3 podstawowe wersje DW35, DW75 oraz DW150 w zależności od wydajności i średnicy śruby dozującej,
 • wydajność od 1 l/h do 30 000 l/h,
 • elementy dozujące o średnicach od 18 do 150 mm,
 • pojemność zbiornika od 30 do 2000 l,
 • agitator przeciwdziała zawieszaniu i mostkowaniu się materiału,
 • dla materiałów szczególnie trudnych w dozowaniu możliwość instalacji dodatkowego pionowego agitatora,
 • łatwy demontaż śruby i agitatora,
 • elementy mające kontakt z materiałem wykonane ze stali nierdzewnej ze stali 1.4301 (AISI304) lub 1.4401 (AISI316), pozostałe malowane proszkowo (opcjonalnie w wersji higienicznej także nierdzewne polerowane, spawy szlifowane),
 • do uzupełniania automatycznego i manualnego,
 • wykonanie elementów mających styczność z materiałem: obróbka strumieniowo-ścierna granulatem szklanym lub polerowanie,
 • możliwość pracy jako osobne urządzenie lub w liniach mieszających, również jako element systemów pakujących.

Zasada działania

Dozowniki z ubytkiem masy (LIW = „loss-in-weight”) działają na  zasadzie ciągłego pomiaru ciężaru całego zespołu dozującego z materiałem, umieszczonego na czujnikach tensometrycznych. Ważony zespół jest elastycznie połączony z urządzeniami do zasypu i rurociągiem zsypowym w celu eliminacji zewnętrznych sił. W czasie dozowania, ciągłego lub porcjowego, mierzony jest ubytek masy z urządzenia i na tej podstawie określany przepływ masowy materiału. Regulator PID wykorzystany w układzie steruje prędkością dozowania w zależności od wymaganego przepływu. Gdy w zasobniku zmniejszy się ilość materiału, zostaje uzupełniony bez przerywania dozowania. W tym czasie dozownik przechodzi w tryb wolumetryczny, czyli podaje materiał z zapisaną tuż przed napełnianiem zbiornika prędkością. Po napełnieniu z powrotem przywrócony zostaje tryb grawimetryczny. Zalety wagi statycznej wykorzystane są tutaj w dozowaniu ciągłym za pomocą podajnika śrubowego lub wibracyjnego.