Dozowniki taśmowe

Typowe przenośniki taśmowe są projektowane do przenoszenia materiału i zwykle nie spełniają wymagań precyzyjnego ważenia. Analizując ich wady stworzyliśmy specjalne konstrukcje dozowników taśmowych, aby dokładność pomiaru była najwyższa w długoterminowym okresie użytkowania.

Dbamy o właściwy dobór taśmy, skrobaka, naciągu grawitacyjnego i systemu prowadzenia taśmy. W zależności od rodzaju materiału dobierane są kosze zasypowe (również dla materiałów podlegających aeracji). Elementy nośne wykonywane są z najwyższą precyzją i pozostają zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Zastosowane w dozowniku taśmowym systemy sterowania i napędy mogą pracować w bardzo dużym zakresie pracy (min/max nawet 1/20) i w zależności od zapotrzebowania umożliwiają dozowanie w trybie wsadowym (porcjowym) lub ciągłym, ale może również służyć wyłącznie do pomiaru przepływającego materiału.

Nasza oferta obejmuje trzy podstawowe typy dozowników taśmowych, o wydajnościach od 20kg/h do 1500 t/h. Dla klientów z przemysłu spożywczego szczególnie polecamy dozownik DTU, który z racji wysokiej higieniczności i minimalnych wymiarów spełnia wysokie wymagania stawiane przed urządzeniami w tej branży. DTC to zaawansowane i uniwersalne rozwiązanie, przeznaczone szczególnie do ciężkich materiałów, które muszą być dozowane z wysoką dokładnością. Dla klientów mających mniejsze wymagania i zainteresowanych ekonomiczną wersją dozownika przygotowaliśmy model DTL.

Oferta

dozownik taśmowy DTU

DTU video

Zobacz nasz dozownik DTU w akcji:

dtc

DTU

Wagowy dozownik taśmowy DTU jest wyjątkowym rozwiązaniem w naszej ofercie. Dzięki wysokiej precyzji wykonania znajduje szczególne zastosowanie przy podawaniu produktów delikatnych lub o małej i średniej gęstości nasypowej. W szczególności dzięki higienicznej budowie, która pozwala na wyjątkowo łatwe czyszczenie, oraz wykonaniu w pełni z atestowanych materiałów i stali nierdzewnej nadaje się do przemysłu spożywczego. Jego unikalność polega na kompaktowych wymiarach i bardzo wysokiej dokładności. Zabudowana waga, w zależności od systemu sterowania umożliwia dozowanie w trybie wsadowym (porcjowym) lub ciągłym, może również służyć wyłącznie do pomiaru przepływającego materiału. Dozownik może być zarówno wykonany w wersji otwartej jak i zamkniętej – w pyłoszczelnej obudowie.

 • błąd pomiarowy <0,5% (w wybranych przypadkach <0,25%)
 • wykonany ze stali nierdzewnej 1.4301 (AISI304) lub 1.4404 (AISI316L)
 • taśma poliuretanowa z atestem FDA w rozmiarze 300mm oraz 600mm
 • pyłoszczelna obudowa lub wersja otwarta
 • grawimetryczny naciąg
 • skrobaki: wewnętrzny oraz zewnętrzny
 • układ przeciwdziałający zboczeniu taśmy
 • system szybkiej wymiany taśmy

Do ściągnięcia:

DTC video

Zobacz nasz dozownik DTC w akcji:

dtc

DTC

Dozownik DTC to najbardziej uniwersalne rozwiązanie do podawania materiałów sypkich o średniej i dużej gęstości nasypowej. Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy w najtrudniejszych warunkach, w szczególności w przemyśle ciężkim. Wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałe materiały pozwalają na długotrwałą i bezawaryjną pracę, zapewniając jednocześnie wymaganą dokładność dozowania. Dozownik jest wykonywany pod kątem wymagań klienta, o różnych wymiarach gabarytowych. Rozmaite warianty koszy zasypowych pozwalają na prawidłową pracę przy materiałach teoretycznie trudnych do dozowania – mocnościernych, ulegających aeracji, płynących lub zbijających się. Dodatkowy mechanizm przeciwdziałający zboczeniu taśmy zniweluje ryzyko jej uszkodzenia, a stały ciężar gwarantowany przez napinacz grawitacyjny pozwoli znacznie wydłużyć jej żywotność i zwiększy dokładność pomiaru.

 • sztywna konstrukcja wykonana ze stali węglowej malowanej (na życzenie również ze stali nierdzewnej)
 • przepływ od 1 do 1000t/h
 • szerokości taśmy od 650 do 1400mm
 • rozstaw osi od 1500 do 8000mm
 • błąd pomiarowy ±0,5%
 • możliwość instalacji legalizowanej wagi przenośnikowej (klasa 1)
 • taśmy wykonane z gumy lub PVC, również z falbanami bocznymi.
 • dodatkowe urządzenie napinające grawitacyjnie taśmę
 • mechanizm przeciwdziałający zboczeniu taśmy
 • wały napędowe o średnicy Φ190mm lub Φ320mm
 • skrobak wewnętrzny i zewnętrzny
 • podawanie materiałów sypkich w zakresie 10-100% nominalnej wartości.
 • różne konstrukcje koszy zasypowych dostosowane do charakterystyki materiału sypkiego, również dla materiałów ulegających łatwej aeracji i płynących.
 • możliwość wykorzystania trudnościeralnych materiałów do zabezpieczenia elementów szczególnie narażonych na ścieranie.
 • system sterowania Penko lub Siemens pozwala na obsłużenie zarówno pojedynczej linii dozowania jak i stworzenie węzła mieszania wg zadawanych receptur (np. linie mieszania nawozów sztucznych).

Do ściągnięcia:

Systemy sterowania

 

Flex 2100

Flex 2100 z oprogramowaniem DBLT

Do dozowników taśmowych proponujemy sterownik Flex 2100 (lub Flex), który wyposażony jest w dotykowy ekran z wizualizacją procesu, specjalne oprogramowanie stworzone przez nas w języku polskim oraz rozbudowane możliwości komunikacyjne (RS232/422, Ethernet, Profibus, Canbus). Sterownik umożliwia m.in. kontrolę poślizgu taśmy, odczyt z czujników – prędkości i ciężaru, wybór trybu – grawimetrycznego i wolumetrycznego, kontrolę prędkości podawania materiału za pomocą tzw. prefeedera (urządzenia ustalającego warstwę materiału na wadze) oraz podgląd 3 liczników dozowania. Oprogramowanie może być również zmodyfikowane, aby sterować pozostałymi elementami na linii produkcyjnej.

Zasada działania

Dozowniki taśmowe - Zasada działania

Dozownik taśmowy to przenośnik, którego konstrukcja została zaprojektowana przede wszystkim aby mierzyć przepływ materiału sypkiego. Oznacza to, że nie tylko posiada zabudowaną wagę taśmową ale wszystkie jego elementy są wykonane wyjątkowo precyzyjnie. Do prawidłowej pracy system sterowania potrzebuje sygnałów: prędkości przesuwu taśmy i masy materiału na ściśle określonym odcinku taśmy. Mowa wtedy o ciągłym dozowaniu, z regulacją przepływu materiału. Dozowanie może się odbywać na dwa sposoby: poprzez podawanie stałej warstwy materiału z regulowaną prędkoscią, gdzie warstwa materiału jest formowana przez wylot kosza zasypowego – tzw. warstwownicę lub poprzez regulowane podawanie materiału na przenośnik wagowy przez urządzenie poprzedzające, tzw. prefeeder. W podstawowym zastosowaniu materiał może być podawany z ustaloną przez operatora prędkością, jednak po uaktywnieniu opcji regulacji PID sterownik wagowy zyskuje możliwość ustalania prędkości przesuwu taśmy lub urządzenia podającego na taśmę, aby osiągnąć zadany przepływ.

Budowa

Dozowniki taśmowe składają się z przenośnika taśmowego z zabudowaną wagą wraz z elektroniką sterującą. Wysoka jakość materiałów użytych do budowy naszych dozowników sprawia, że są odpowiednie do zastosowania nawet w najtrudniejszych warunkach, tam gdzie oczekiwania wobec bezawaryjności są największe.Każdy z naszych dozowników ma ściśle określoną długość mostu ważącego. Dzięki temu sterownik wagowy zbiera informację o ciężarze materiału tylko z pewnego odcinka taśmy i nie ma potrzeby ważenia całego dozownika, co znakomicie zwiększa dokładność pomiaru. Dodatkowo nowoczesne konstrukcje dozowników wagowych, które oferujemy, składają się z kilku systemów ułatwiających utrzymanie, zwiększających dokładność i wydłużających żywotność. Zastosowanie impulsatorów o dużej ilości impulsów umożliwia odczyt prędkości nawet przy niskich prędkościach i szybką reakcję dozownika na: zmieniającą się nadawę, zmiany właściwości fizykochemicznych materiału lub chwilowy jego brak. Systemy prowadzenia taśmy i naciąg grawitacyjny gwarantują dłuższą pracę bez konieczności wprowadzania korekcji w naciągu oraz minimalizują błędy wagi związane ze zmianami cech pasów transmisyjnych pod wpływem otoczenia lub zużycia.  W zależności od wymagań dotyczących przepływu, materiału lub rodzaju przemysłu dobieramy rodzaj dozownika, szerokość i długość taśmy oraz typ kosza zasypowego. Do zastosowań o podwyższonych parametrach czystości produkcji proponujemy osłony lub obudowy pyłoszczelne.