Odważanie porcji

batching feeder

Układy dozowników DSL umieszczone w orientacji okręgu sprawdzają się w systuacji, gdy podanych musi być kilka składników do centralnie umieszczonego ważonego zbiornika, worka lub odbiornika transportu pneumatycznego. Uniwersalność konstrukcji dozowników DSL czyni je idealnymi do zabudowy w wielosładnikowym węźle dozowania, w którym każdy z dozowników podaje materiał o innych parametrach. Centralny system sterowania decyduje o kolejności i wielkości porcji wg wskazań wagi i zapisu danych w recepturze. W inym wariancie dozowniki mogą być wyposażone w autonomiczne wagi a dozowanie porcji może być przeprowadzane równolegle.

Nasze systemy sterowania potrafią uczyć się w czasie dozowania i decydować o odpowiednim momencie spowolnienia obrotów oraz przerwania strumienia materiału, aby osiągnięta porcja była jak najbliższa zadanej.

Dozowniki z ubytkiem masy (LIW = „loss-in-weight”) działają na  zasadzie ciągłego pomiaru ciężaru całego zespołu dozującego z materiałem, umieszczonego na czujnikach tensometrycznych. Ważony zespół jest elastycznie połączony z urządzeniami do zasypu i rurociągiem zsypowym w celu eliminacji zewnętrznych sił. W czasie dozowania, ciągłego lub porcjowego, mierzony jest ubytek masy z urządzenia i na tej podstawie określany przepływ masowy materiału. Regulator PID wykorzystany w układzie steruje prędkością dozowania w zależności od wymaganego przepływu. Gdy w zasobniku zmniejszy się ilość materiału, zostaje uzupełniony bez przerywania dozowania. W tym czasie dozownik przechodzi w tryb wolumetryczny, czyli podaje materiał z zapisaną tuż przed napełnianiem zbiornika prędkością. Po napełnieniu z powrotem przywrócony zostaje tryb grawimetryczny. Zalety wagi statycznej wykorzystane są tutaj w dozowaniu ciągłym za pomocą podajnika śrubowego lub wibracyjnego.

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish