Dozowniki

Informacje dodatkowe – dozowniki

Wolumetryczne czy grawimetryczne

Wolumetryczne dozowniki kontrolują przepływ odmierzając stałą ilość objętościową w czasie za pomocą regulacji prędkości elementu dozującego. W przypadku dozowników taśmowych jest to prędkość przesuwu taśmy, w przypadku ślimakowych – prędkość obrotów ślimaka dozującego. Znamienne jest to, że z uwagi na brak sprzężenia zwrotnego dokładność takiego dozowania jest w dużej mierze ograniczona i przy zmianie parametrów fizycznych materiałów może ulec znacznemu pogorszeniu. Wszędzie tam jednak, gdzie dokładność spełnia drugorzędną rolę, dozowniki wolumetryczne są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do podawania w trybie ciągłym lub porcjowym.

Grawimetryczne dozowniki są natomiast urządzeniami, które potrafią odmierzyć zważoną ilość materiału w czasie, przy pomocy czujników wagowych. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu sterownik wagowy otrzymuje dokładną informację ile materiału zostało podane i jest w stanie odpowiednio kontrolować prędkość podawania materiału (np. prędkością obrotów ślimaka dozującego lub amplitudą wibracji rynny).

Jeżeli dozownik pracuje w trybie porcjowym (batching), dzięki odpowiednim algorytmom sterownik nie tylko podzieli dozowanie na dwa etapy, tj. dozowanie zgrubne (np. 90% porcji, podawanie materiału z pełną prędkością) oraz dozowanie dokładne (np. ostatnie 10% porcji, podawanie materiału z prędkością równą 30% pełnej) ale przy kolejnych porcjach weźmie pod uwagę wyniki poprzednich ważeń i wyłączy dozowanie odpowiednio wcześniej.

Wykorzystanie ciągłych algorytmów regulacji wiąże się z zastosowaniem regulatorów PID oraz kontrolą podawania materiału w trybie rzeczywistym. Celem w tym przypadku jest osiągnięcie odpowiedniego przepływu, co ma szczególne znaczenie, gdy mieszane są ze sobą różne składniki.

Porównanie systemów dozowania

Typ dozownika
Taśmowy Ślimakowy Wibracyjny
DTU DTL DTC DW DS DV
Wydajność 0,05..40 t/h 0,5..50 t/h 1..1500 t/h 1..10000 l/h 1..10000 l/h 1..5000 l/h
Dokładność dozowania ±0,25% ± 0,5..1% ±0,5% ±2..3% ±0,5% ±0,5%
Proszki +++ + ++ +++ +++
Granulaty + + + + + >+
Łatwość czyszczenia, higieniczność +++ + + +++ +++ +++
Materiał trudno płynący + + +++ +++ +++
Materiał delikatny +++ ++ ++ +++
Obudowa pyłoszczelna Opcjonalnie Nie Opcjonalnie Tak Tak Tak
Cena + ++ + +++ ++ ++