Dozowanie materiałów sypkich

Dozowanie w obsłudze materiałów sypkich

Dozowanie stwarza wiele problemów przy przetwarzaniu materiałów sypkich. Ich charakterystyka i zachowanie różni się i zależy od właściwości fizykochemicznych oraz miary płynięcia. Kluczowymi parametrami są gęstość nasypowa, wielkość i rodzaj ziarna, podatność na zbijanie, kohezja, przyleganie oraz higroskopijność. Nie istnieje uniwersalny sposób na dozowanie każdego materiału. W rezultacie, dzięki zastosowaniu różnych rozwiązań i opcji możemy jednak dokładnie dozować nawet materiały teoretycznie trudne w podawaniu. W naszej ofercie znajdują się dozowniki śrubowe, taśmowe oraz wibracyjne.

Tryb ciągły vs. tryb batchowy

Produkcja i dozowanie w trybie ciągłym polega na nieprzerwanym przepływie surowców i wytwarzaniu produktu – proces trwa bez zatrzymań, co pozwala na dużą wydajność i stabilność parametrów końcowego wyrobu. Z kolei tryb batchowy (wsadowy) polega na produkcji w określonych partiach – surowce są dozowane i przetwarzane porcjami, co ułatwia kontrolę nad jakością i umożliwia łatwiejszą zmianę receptur, ale jest mniej efektywne czasowo. Tryb ciągły sprawdza się przy dużych, powtarzalnych produkcjach, a batchowy przy mniejszych seriach lub produktach o zmiennym składzie.

Na czym polega dozowanie wolumetryczne i grawimetryczne?

Dozowanie wolumetryczne polega na odmierzaniu materiału na podstawie jego objętości. Dozowniki wolumetryczne działają na zasadzie wypełniania odpowiedniej przestrzeni materiałem i wypuszczania go w określonej porcji. W przypadku dozowników śrubowych o wydajności urządzenia decyduje prędkość obrotów śruby z trzpieniem prowadzącym lub spirali, natomiast w przypadku dozownika taśmowego – ważna jest prędkość przesuwu taśmy.

Dozowniki grawimetryczne wibracyjne obliczają ubytek masy produktu sypkiego w swoim zasobniku na bieżąco podczas podawania (ang. loss-in-weight). Dzięki szybkim systemom sterowania oraz dokładnym czujnikom tensometrycznym dostarczana jest precyzyjna ilość materiału. Mogą pracować w trybie ciągłym (utrzymując zadany przepływ) jak i wsadowym (batching, podawanie porcji).

Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie?

Dla małych i średnich wydajności, i w szczególności dla materiałów trudniejszych w dozowaniu, najczęściej najbardziej uniwersalnym wyborem jest zastosowanie dozowników śrubowych DSL. Takie urządzenia mogą posiadać śruby o specjalnych wymiarach i konstrukcji, aby dostosować je do wymagań aplikacji. Dodatkowy agitator zamontowany wewnątrz zapobiega blokowaniu się materiału, pomaga w rozbryleniu i zapewnia wypełnienie śruby na stałym poziomie.

Materiały kruche i ulegające łatwemu zniszczeniu traktujemy delikatnie. Dla nich najpewniejszym wyborem wydaje się dozownik wibracyjny DVC lub taśmowy DTU. Do pracy w trudnych warunkach (np. przemysł cementowy, chemiczny, wapienny) i z bardzo dużymi wydajnościami przede wszystkim świetnie sprawdzi się dozownik taśmowy DTC.

Oczywiście wyjątków i niuansów jest dużo więcej, dlatego podstawową kwestią w doborze odpowiedniego rozwiązania jest zdanie się na nasz zespół inżynierów.

Jak możemy Ci pomóc?

Przede wszystkim możemy przeanalizować możliwość zastosowania tych rozwiązań w Twojej aplikacji i określić wartość inwestycji. W tym celu poprosimy o krótkie opisanie aplikacji, materiału, standardu wykonania i innych kluczowych szczegółów, na przykład kontaktując się za pomocą poniższego kwestionariusza. Pomocne może okazać się wypełnienie kwestionariusza na stronie produktu: dozowniki śrubowe wolumetryczne DSL serii V, dozowniki śrubowe grawimetryczne DSL serii G, dozowniki wibracyjne DVC lub dozowniki taśmowe DTU i DTC i wysłanie go nam mailowo. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na niektóre pytania po prostu pozostaw je na razie puste. Dzięki tym danym będziemy mogli precyzyjnie sprawdzić czy ten rodzaj rozwiązania może być użyty u Ciebie i precyzyjnie skalkulować cenę zakupu.

Napisz do nas i dowiedz się więcej!