- ul. Ku Wiśle 7, 00-707 Warszawa
- +48 787 783 590
- biuro@interprocess.pl

Dozowniki taśmowe
Dozowniki taśmowe służą do płynnego, a zarazem równomiernego podawania materiałów o konsystencji sypkiej i kawałkowej.
Do wiodących elementów dozownika należą:
- zbiornik zasobowy;
- przenośnik taśmowy, wykorzystywany jako element nośny i pociągowy dla wszystkich transportowanych materiałów.
Stacja dozowania jest z reguły oparta na solidnej, stalowej konstrukcji wsporczej.
Stacje z dozownikiem taśmowym są powszechnie użytkowane między innymi w zakładach produkcyjnych, kopalniach i magazynach. Taki praktyczny sprzęt służy przede wszystkim do transportu materiałów na kolejnych etapach produkcji, selekcji surowców, przenoszenia kruszyw i ich załadunku do pojazdów transportowych.
Tym samym dozowniki taśmowe stanowią bardzo cenny, wydaje się wręcz niezastąpiony element większości linii produkcyjnych.
W zależności od typu wagi, urządzenia te mogą mieć także funkcje porcjujące i dozujące.
Posiadają wówczas przetwornik, który wysyła sygnał w celu dostosowania i kontrolowania prędkości przenośnika dla uzyskania i utrzymania pożądanego natężenia przepływu. Dlatego też proces jest w pełni zautomatyzowany i nie angażuje pracy operatorów na produkcji.
Typowe przenośniki taśmowe, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do przenoszenia materiału i zwykle nie spełniają wymagań precyzyjnego ważenia. Analizując ich wady stworzyliśmy specjalne konstrukcje dozowników taśmowych, aby jeszcze bardziej zwiększyć dokładność pomiaru w długoterminowym okresie użytkowania.
Dbamy o właściwy dobór taśmy, skrobaka, naciągu grawitacyjnego i systemu prowadzenia taśmy. Dlatego w zależności od rodzaju materiału dobierane są kosze zasypowe (również dla materiałów podlegających aeracji). Elementy nośne wykonywane są z najwyższą precyzją i pozostają zabezpieczone przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Zastosowane w dozowniku taśmowym systemy sterowania i napędy mogą pracować w bardzo dużym zakresie pracy (min:max nawet 1:50) i w zależności od zapotrzebowania umożliwiają dozowanie w trybie wsadowym (porcjowym) lub ciągłym. Mogą one również służyć wyłącznie do pomiaru przepływającego materiału.
Nasza oferta obejmuje dwa typy dozowników taśmowych, o wydajnościach od 20 [kg/h] do 1000 [t/h]. Dla klientów z przemysłu spożywczego szczególnie polecamy dozownik DTU, który z racji wysokiej higieniczności i minimalnych wymiarów spełnia wysokie wymagania stawiane przed urządzeniami w tej branży. DTC to zaawansowane i uniwersalne rozwiązanie, przeznaczone szczególnie do ciężkich materiałów, które muszą być dozowane z wysoką dokładnością.
Godna uwagi jest wysoka dokładność (błąd maksymalny poniżej 0,5% względem wartości zadanej), osiągana w długim okresie czasu. Stawia ona nasze dozowniki taśmowe w czołowej pozycji przed innymi urządzeniami dostępnymi na rynku.
Oferta
DTU
Dozownik taśmowy DTU jest bezsprzecznie wyjątkowym rozwiązaniem w naszej ofercie. Dzięki wysokiej precyzji wykonania znajduje szczególne zastosowanie przy podawaniu produktów delikatnych lub o małej i średniej gęstości nasypowej. W szczególności dzięki higienicznej budowie, która pozwala na wyjątkowo łatwe czyszczenie oraz wykonaniu w pełni z atestowanych materiałów i stali nierdzewnej nadaje się do przemysłu spożywczego. Jego unikalność polega na kompaktowych wymiarach i bardzo wysokiej dokładności. Zabudowana waga, w zależności od systemu sterowania umożliwia dozowanie w trybie wsadowym (porcjowym) lub ciągłym, ale może również służyć wyłącznie do pomiaru przepływającego materiału. Dozownik może być zarówno wykonany w wersji otwartej jak i zamkniętej – w pyłoszczelnej obudowie.
Przeznaczenie:
- materiały relatywnie dobrze lub średnio płynące o uziarnieniu drobnym, o małej i średniej gęstości nasypowej, proszki lub granulaty, pellety. Doskonały do produktów kruchych, mogących ulec uszkodzeniu w trakcie dozowania. Świetnie sprawdzi się w przemyśle spożywczym.
Specyfikacja:
- błąd pomiarowy <0,5% (w wybranych przypadkach <0,25%),
- wydajność objętościowa od 20 do 40 000 [l/h],
- szerokość taśmy: 300 lub 600 [mm],
- wykonany ze stali nierdzewnej 1.4301 (AISI304) lub 1.4404 (AISI316L),
- taśma poliuretanowa z atestem FDA w rozmiarze 300 oraz 600 [mm],
- pyłoszczelna obudowa lub wersja otwarta,
- grawitacyjny naciąg,
- skrobaki: wewnętrzny oraz zewnętrzny,
- układ przeciwdziałający zboczeniu taśmy,
- system szybkiej wymiany taśmy.


Do ściągnięcia:
DTC
Dozownik taśmowy DTC to z pewnością najbardziej uniwersalne rozwiązanie do podawania materiałów sypkich o średniej i dużej gęstości nasypowej. Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy w najtrudniejszych warunkach, w szczególności w przemyśle ciężkim. Wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałe materiały pozwalają na długotrwałą i bezawaryjną pracę, zapewniając jednocześnie wysoką dokładność dozowania. Dozownik jest wykonywany według wymagań klienta, o różnych wymiarach gabarytowych. Różne warianty koszy zasypowych pozwalają na prawidłową pracę przy materiałach teoretycznie trudnych do dozowania – mocnościernych, łatwo podlegających aeracji, z tendencją do niekontrolowanego płynięcia lub zbijających się. Dodatkowy mechanizm przeciwdziałający zboczeniu taśmy zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia, a stały ciężar gwarantowany przez napinacz grawitacyjny znacznie wydłuża jej żywotność i zwiększa dokładność pomiaru.
Przeznaczenie:
- materiały trudno-płynące, mocnościerne, łatwo podlegające aeracji, z tendencją do niekontrolowanego płynięcia. Idealny do pracy w trudnych warunkach.
Specyfikacja:
- sztywna konstrukcja wykonana ze stali węglowej malowanej, malowanej proszkowo (na życzenie również ze stali nierdzewnej),
- przepływ od 1 do 1000 [t/h],
- szerokości taśmy: 650, 800, 1000, 1200 lub 1400 [mm],
- rozstaw wałów skrajnych od 1500 do 8000 [mm] (co 500 [mm]),
- błąd pomiarowy ±0,5%,
- możliwość instalacji legalizowanej wagi przenośnikowej (klasa 1),
- taśmy wykonane z gumy lub z tworzywa sztucznego PVC, również z falbanami bocznymi,
- dodatkowe urządzenie napinające grawitacyjnie taśmę,
- mechanizm przeciwdziałający zboczeniu taśmy,
- skrobak wewnętrzny i zewnętrzny,
- podawanie materiałów sypkich w zakresie 10-100% nominalnej wartości,
- różne konstrukcje koszy zasypowych dostosowane do charakterystyki materiału sypkiego, również dla materiałów łatwo ulegających aeracji, z tendencją do niekontrolowanego płynięcia,
- możliwość wykorzystania trudnościeralnych materiałów do zabezpieczenia elementów szczególnie narażonych na ścieranie,
- system sterowania Penko lub Siemens pozwala na obsłużenie zarówno pojedynczej linii dozowania, jak i stworzenie węzła mieszania wg zadawanych receptur (np. linie mieszania nawozów sztucznych).

Do ściągnięcia:
Systemy sterowania

Flex 2100 z oprogramowaniem BLT
Z pewnością najlepszym rozwiązaniem dla wag przenośnikowych jest Flex 2100 (lub Flex), który wyposażony jest w dotykowy ekran z wizualizacją procesu, specjalne oprogramowanie stworzone przez nas w języku polskim oraz rozbudowane możliwości komunikacyjne (RS232/422, Ethernet, Profibus, Canbus). Sterownik umożliwia m.in. odczyt z czujników – prędkości i ciężaru, ponieważ ma zaawansowane funkcje dozowania porcji oraz podgląd 3 liczników dozowania. Oprogramowanie może być również zmodyfikowane, aby sterować pozostałymi elementami na linii produkcyjnej.
Zasada działania
Dozownik taśmowy to przenośnik, którego konstrukcja została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o pomiarze przepływu materiału sypkiego. Służy on do dozowania materiału. Oznacza to, że nie tylko posiada zabudowaną wagę taśmową, ale wszystkie jego elementy są wykonane z wysoką precyzją. Do prawidłowej pracy system sterowania potrzebuje sygnałów. Są nimi prędkość przesuwu taśmy oraz masa materiału na ściśle określonym odcinku taśmy. Mowa wtedy o ciągłym dozowaniu, z regulacją przepływu materiału.
Dozowanie może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy sposób to poprzez podawanie stałej warstwy materiału z regulowaną prędkością, gdzie warstwa materiału jest formowana przez wylot kosza zasypowego – tzw. warstwownicę. Drugi sposób poprzez regulowanie podawania materiału na przenośnik wagowy przez urządzenie poprzedzające (tzw. prefeeder). W podstawowym zastosowaniu materiał może być podawany z ustaloną przez operatora prędkością, jednak po aktywowaniu opcji regulacji PID, sterownik wagowy zyskuje możliwość ustalania prędkości przesuwu taśmy lub urządzenia podającego na taśmę, aby osiągnąć zadany przepływ.
Budowa
Dozowniki taśmowe składają się przede wszystkim z przenośnika taśmowego z zabudowaną wagą wraz z elektroniką sterującą. W związku z tym wysoka jakość materiałów użytych do budowy naszych dozowników sprawia, że są odpowiednie do zastosowania nawet w najtrudniejszych warunkach, ponieważ bezawaryjność gra nadrzędną rolę. Każdy z naszych dozowników ma ściśle określoną długość mostu ważącego. Dzięki temu sterownik wagowy dostaje informacje o ciężarze materiału z pewnego odcinka taśmy. Nie ma potrzeby ważenia całego dozownika, co znacznie poprawia dokładność pomiaru. Dodatkowo oferowane przez nas nowoczesne konstrukcje dozowników wagowych składają się z kilku systemów.
Przede wszystkim systemy pozwalają one utrzymać dozowniki w czystości, zwiększyć dokładność dozowania oraz wydłużających żywotność taśmy. Zastosowanie impulsatorów umożliwia odczyt prędkości nawet przy niskich prędkościach i szybką reakcję dozownika na zmieniającą się nadawę, zmiany właściwości fizykochemicznych materiału lub chwilowy jego brak. Systemy prowadzenia taśmy i naciąg grawitacyjny gwarantują dłuższą pracę i w związku z tym nie ma konieczności wprowadzania korekcji w naciągu. Minimalizują one również błędy wagi, związane ze zmianami cech pasów transmisyjnych pod wpływem otoczenia lub zużycia. W zależności od wymagań dotyczących przepływu materiału lub rodzaju przemysłu, dobieramy rodzaj dozownika, szerokość i długość taśmy oraz typ kosza zasypowego. Z pewnością do zastosowań o podwyższonych parametrach czystości produkcji proponujemy osłony lub obudowy pyłoszczelne.

Podsumowując z pewnością dzięki dozownikom taśmowym, przenoszenie i sortowanie towarów nie przysparza żadnych trudności. Przebiega dość szybko i bez prawie przeszkód (w ciągu godziny można przetransportować więcej niż tonę ładunku). Urządzenia funkcjonują pod różnymi kątami nachylenia, a dzięki zaawansowanym systemom sterowania i napędom działają w szerokim zakresie pracy. Co więcej, dozowniki taśmowe mogą nie tylko dozować materiał, ale też kontrolować jego przepływ, z uwzględnieniem takich czynników jak prędkość przesuwu taśmy czy masa materiału.