Dozowniki wibracyjne

dozowniki wibracyjne

Dozowniki wibracyjne

Niezależnie od tego czy interesuje Cię podawanie ustalonej porcji materiału, czy też Twój proces wymaga stałego przepływu, mamy rozwiązanie dla Ciebie.  Dozowniki wibracyjne, pracujące w trybie ubytku masy (loss-in-weight), stanowią interesujące rozwiązanie w zakresie przepływu 0,1 ÷ 1000 [l/h].

Dozowniki wibracyjne najczęściej działają na zasadzie pomiaru utraconej masy i wykorzystują technologię uzyskiwania częstotliwości rezonansowej, dzięi czemu można precyzyjnie kontrolować dozowanie.

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie parametrów materiału, takich jak: uziarnienie, gęstość nasypowa, wilgotność, kąt nasypowy oraz wymagana porcja w żądanym interwale czasowym lub wymagany przepływ masowy. Dzięki otrzymanym informacjom w zależności od rodzaju materiału dobieramy typ dozownika.

Dozowniki wibracyjne stanowią idealne rozwiązanie problemu podawania materiałów abrazyjnych, w postaci granulatów i gruboziarnistych proszków oraz kruchych, takich jak płatki i włókna (również szklane). Doskonale sprawdzą się przy materiałach swobodnie płynących w każdym rodzaju przemysłu – nawet spożywczym, chemicznym czy farmaceutycznym. Dzięki braku ruchomych części nie ma ryzyka, że kruchy materiał może ulec zniszczeniu podczas dozowania.

Oferta

DVC(45-60)

Grawimetryczny dozownik śrubowy DSL G potrafi dozować materiały sypkie o różnych parametrach, nawet trudno-płynące, mające tendencje do zbijania i zawieszania się. Jest uniwersalnym urządzeniem zarówno do dozowania ciągłego jak i porcjowego (batchowego).

Model DVC to grawimetryczny dozownik wibracyjny, czyli posiadające sprzężenie zwrotne w postaci wagi. Służy do szybkiego i dokładnego podawania dobrze-płynących materiałów sypkich, płatków oraz pelletów. Dzięki braku ruchomych części nie ma ryzyka, że kruchy materiał może ulec zniszczeniu podczas dozowania. Rolę zbiornika pełni stożkowy lej, który gwarantuje równomierne opróżnianie podczas dozowania. Elektromagnetyczny napęd wibracyjny ze sprzężeniem zwrotnym sprawnie realizuje dozowanie i pozwala na określenie częstotliwości rezonansowej. Waga bazuje na jednym czujniku tensometrycznym o klasie C3 wykonanym ze stali nierdzewnej lub aluminium, stopień szczelności IP66. Budowa modułowa pozwala na łatwy demontaż w celu czyszczenia. Urządzenie posiada pokrywę wyposażoną w króćce do napełniania i wentylacji.

Przeznaczenie:

  • materiały abrazyjne w postaci granulatów i gruboziarnistych proszków oraz kruche, takie jak płatki i włókna (również szklane).

Specyfikacja:

  • wydajność od 0,1 do 1000 [l/h],
  • dokładność dozowania z błędem maksymalnym poniżej 0,5%,
  • brak ruchomych elementów,
  • napęd elektromagnetyczny 230 [V] AC, 50 [Hz],
  • pojemność zbiornika od 15 do 90 [l],
  • łatwy demontaż,
  • elementy mające kontakt z materiałem wykonane ze stali nierdzewnej ze stali 1.4301 (AISI304) lub 1.4404 (AISI316L), pozostałe malowane proszkowo (opcjonalnie w wersji higienicznej także nierdzewne polerowane, spawy szlifowane),
  • do uzupełniania automatycznego i manualnego,
  • wykonanie elementów mających styczność z materiałem: obróbka granulatem szklanym lub polerowanie,
  • możliwość pracy jako osobne urządzenie lub w liniach mieszających, również jako element systemów pakujących.

Zasada działania

Dozowniki wibracyjne z ubytkiem masy (LIW = “loss-in-weight”) działają na  zasadzie ciągłego pomiaru ciężaru całego zespołu dozującego z materiałem, umieszczonego na czujnikach tensometrycznych. Ważony zespół jest elastycznie połączony z urządzeniami do zasypu i rurociągiem zsypowym w celu eliminacji zewnętrznych sił. W czasie dozowania, ciągłego lub porcjowego, mierzony jest ubytek masy z urządzenia i na tej podstawie określany przepływ masowy materiału. Regulator PID wykorzystany w układzie steruje prędkością dozowania w zależności od wymaganego przepływu. Gdy w zasobniku zmniejszy się ilość materiału, zostaje uzupełniony bez przerywania dozowania. W tym czasie dozownik przechodzi w tryb wolumetryczny, czyli podaje materiał z zapisaną tuż przed napełnianiem zbiornika prędkością. Po napełnieniu z powrotem przywrócony zostaje tryb grawimetryczny. Zalety wagi statycznej wykorzystane są tutaj w dozowaniu ciągłym za pomocą podajnika śrubowego lub wibracyjnego.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!