Dozowniki śrubowe grawimetryczne

dozowniki śrubowe grawimetryczne

Dozowniki śrubowe grawimetryczne

Niezależnie od tego czy interesuje Cię podawanie ustalonej porcji materiału, czy też Twój proces wymaga stałego przepływu, mamy rozwiązanie dla Ciebie.

Dozowniki śrubowe grawimetryczne, pracujące w trybie ubytku masy (loss-in-weight), stanowią najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla podawania większości produktów sypkich w zakresie przepływu 0,5 ÷ 30 000 [l/h].

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie parametrów materiału, takich jak: uziarnienie, ciężar nasypowy, wilgotność, kąt nasypu, wymagany przepływ oraz porcja w żądanym przedziale czasowym (jeśli to dozowanie batchowe). Dzięki otrzymanym informacjom od Ciebie w zależności od rodzaju materiału dobieramy typ i wyposażenie dozownika. Za podawanie materiału odpowiada element dozujący w postaci pełnej śruby lub spirali (helisy). Jego prawidłowy dobór musi być starannie przeprowadzony przez nas, na podstawie charakterystyki produktu sypkiego, przeprowadzonych testów i naszych doświadczeń.

Dozowniki śrubowe grawimetryczne wyposażone są również w jeden lub dwa agitatory, które zapewniają stabilny przepływ materiału wewnątrz dozownika. Wysoką dokładność gwarantuje precyzyjny system ważenia składający się ze sztywnej konstrukcji wsporczej, na której posadowione są dwa lub trzy czujniki tensometryczne o klasie C3. Czujniki wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają stopień szczelności IP68/IP69K, dzięki temu doskonale sprawdzają się nawet w wymagającym środowisku pracy i zapewniają długą żywotność. Każda waga chroniona jest mechanicznie przed przeciążeniem i posiada gotowe do założenia zabezpieczenia transportowe/serwisowe. Dla szczególnie wymagających klientów z branży spożywczej, kosmetycznej lub farmaceutycznej proponujemy urządzenia w specjalnej – higienicznej wersji wykonania.

Oferta

DSL(35-75-150) G

Grawimetryczny dozownik śrubowy DSL G potrafi dozować materiały sypkie o różnych parametrach, nawet trudno-płynące, mające tendencje do zbijania i zawieszania się. Jest uniwersalnym urządzeniem zarówno do dozowania ciągłego jak i porcjowego (batchowego).

Dozownik składa się z komory głównej, agitatora poziomego, precyzyjnej wagi tensometrycznej oraz zasobnika. Generuje przepływ materiału dzięki obracającej się śrubie, wspomaganej przez poziomy agitator, który zapewnia pełne wypełnienie elementu dozującego oraz chroni przed zawieszaniem się materiału. Typowe zasobniki o odpowiedniej geometrii ścianek umożliwiają pewny przepływ dozowanych materiałów. Dozownik DSL G może być wyposażony w elementy dozujące w postaci pełnej śruby (z trzpieniem prowadzącym) oraz spirali (śruby dozującej bez trzpienia prowadzącego). Dzięki temu doskonale sprawdzi się w aplikacjach, gdzie podawane muszą być materiały skrajne różniące się – od pyłów o uziarnieniu pojedynczych mikrometrów, aż do dużych granulatów i pelletów.

Przeznaczenie:

 • suche materiały sypkie praktycznie każdego typu – zarówno dobrze, jak i trudno-płynące, łatwo podlegające aeracji, z tendencją do niekontrolowanego płynięcia czy zbijania się.

Cechy:

 • błąd dozowania w trybie ciągłym typowo <0,5% wartości zadanej, w trybie batchowym w zależności od zakresu czujników tensometrycznych,
 • wydajność od 0,5 do 30 000 [kg/h], przy zakresie pracy pojedynczego urządzenia min/max = 1/10,
 • elementy dozujące (śruby, spirale) o średnicach od 18 do 150 [mm],
 • agitator (mieszadło) przeciwdziała zawieszaniu i mostkowaniu się produktu sypkiego,
 • elementy mające kontakt z materiałem wykonane ze stali nierdzewnej ze stali 1.4301 (AISI304) lub 1.4404 (AISI316L), pozostałe malowane proszkowo (rama nośna),
 • wykończenie: obróbka strumieniowo-ścierna granulatem szklanym lub elektropolerowanie,
 • opcjonalne wykonanie higieniczne: spawy wewnętrzne i zewnętrzne ciągłe, powierzchnie mające styczność z materiałem szlifowane (Ra<0,8), spawy szlifowane, specjalna konstrukcja.

Specyfikacja:

 • najbardziej przystępna cenowo waga przenośnikowa na rynku,
 • dwa czujniki tensometryczne wykonane z aluminium o stopniu ochrony IP67,
 • błąd pomiarowy ±0,5..2%,
 • możliwość adiustacji poziomu wagi,
 • szerokość taśmy aż do 1 200 [mm],
 • przepływ maksymalny aż do 4 000 [t/h].

Wersja higieniczna zgodnie z EHEDG

dozowniki śrubowe grawimetryczne

Nawet w standardowym wykonaniu nasze dozowniki nadają się do wykorzystania w przemyśle spożywczym. Zastosowane materiały mające styczność z produktem sypkim posiadają atest FDA lub są wytwarzane ze stali nierdzewnej/kwasoodpornej.

Dla bardziej wymagających klientów proponujemy wykonanie naszego urządzenia w specjalnej higienicznej wersji zgodnie z zaleceniami organizacji EHEDG. Urządzenie posiada wówczas inaczej zaprojektowaną konstrukcję, zarówno komory dozownika, jak i ramy nośnej. Dzięki szybkiej i bezpiecznej możliwości dostępu do wnętrza oraz ramie o bardziej otwartej budowie, wyjątkowo łatwo można umyć urządzenie wewnątrz. Zarówno element dozujący, jak i agitator, mogą być szybko zdemontowane do czyszczenia lub wymiany. Stal kwasoodporna 316L oraz dodatkowo szlifowane wnętrze i spawy do chropowatości Ra<0,8µm zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo produkcji. W dozowniku stosowane są aseptyczne silniki (nie dotyczy wykonania do stref zagrożonych wybuchem), które łatwo wyczyścić z uwagi na brak użebrowania i wentylatora.

Dozowniki w strefach zagrożenia wybuchem

dozowniki śrubowe grawimetryczne

Strefy zagrożenia wybuchem wytyczone są w wielu zakładach produkcyjnych. Nasze dozowniki mogą również być dostarczone z odpowiednim certyfikatem w wykonaniu iskrobezpiecznym, zgodnie z normami zharmonizowanymi z Dyrektywą ATEX. W urządzeniach m.in. wykorzystywane są wówczas odpowiednie komponenty, a ciągłość połączeń wyrównawczych gwarantuje prawidłowe odprowadzanie ładunków elektrycznych.

Nasi inżynierowie chętnie doradzą w jaki sposób należy zabudować dozownik w linii produkcyjnej, aby prawidłowo i bezpiecznie funkcjonował w wieloletnim okresie użytkowania.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!