Odważanie małych porcji – studium przypadku

Temat powtarzalnego i bardzo szybkiego odważania małych porcji (batching) jest dość skomplikowany. Wymaga dokładnej i bardzo szybkiej elektroniki pomiarowej oraz pewnego, precyzyjnie dobranego dozownika.

Firma DAFI PRO zwróciła się do nas, abyśmy rozwiązali problem odważania małej porcji – 30 gramów mieszaniny minerałów. Wsad dozowany miał być 20 razy na minutę z dokładnością +/-1,5g.

Nasza dostawa objęła dozownik śrubowy DSL35 z zewnętrzną wagą, w postaci demontowalnego zbiornika, zaopatrzonego w otwieraną pneumatycznie klapkę spustową. Dozownik DSL35 wyposażony został w śrubę bez rdzenia, dostosowaną wymiarowo do ziarna materiału. Momentalne odcięcie strumienia materiału odbywa się za pomocą pneumatycznie sterowanego zaworu. Dzięki tak skonstruowanej mechanice nasz ultraszybki sterownik wagowy 1020, który potrafi rejestrować pomiar ciężaru 1600 razy w ciągu sekundy, kontroluje proces odważania wyjątkowo sprawnie. Dzięki dodatkowym funkcjom oprogramowania MFL, takim jak: sterowanie prędkością zgrubną i dokładną oraz uczenie się czasu wyprzedzenia wyłączenia dozowania, porcje dozowane są bardzo szybko z dokładnością poniżej 1g. A co jeżeli w instalacji przemysłowej pojawią się zakłócenia, takie jak wibracje od pracujących obok maszyn? Sterownik wagowy może szybko wyłączyć dozowanie, błędnie oceniając sytuację na wadze ale nie osiągając w rezultacie wymaganej porcji. Wówczas z pomocą przychodzi funkcja oceny tolerancji, która w przypadku braku może impulsowo, nawet na ułamek sekundy, włączyć dozowanie, by dozowanie zostało zakończone bez uchybień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *